X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

جاده پارک ملی گلستان که سالهاست مورد اختلاف بین کارشناسان محیط زیست و وزارت راه است، ‌بار دیگر از بین حیات وحش منطقه قربانی گرفت. در پی برخورد یک دستگاه خودروی سواری عبوری با یک قلاده پلنگ در محل تفرجگاه گلستان در داخل پارک ملی،‌ این پلنگ کشته شد. این دومین سانحه بزرگ در یک ماه اخیر است که در جاده پارک ملی گلستان رخ می دهد و هر بار یکی از بزرگترین پستانداران منطقه که بخشی از تنوع زیستی این پارک را تشکیل می دهد،‌ جان خود را از دست می دهد، ‌به طوریکه یکماه قبل نیز در همین جاده یک قلاده خرس در اثر برخورد با خودروهای عبوری کشته شد.
پلنگ یکی از گونه های کمیاب و در خطر انقراض ایران است که این روزها به عناوین مختلف گزارش های زیادی از کشته شدن آنها در چهارگوشه ایران‌به گوش می‌رسد.
توسعه بی‌رویه روستاها و مناطق شهری،‌ توسعه اراضی کشاورزی و جاده ها و سدسازی‌ها بسیاری از زیستگاه‌های پلنگ ایرانی را در چند دهه اخیر از بین برده و باعث شده تا این جانور در برخورد مستقیم با مردم یا شکار شده و یا به به طرز دلخراشی توسط نیروهای انتظامی و حتی محیط بانان کشته شوند.
از سوی دیگر در حالی که هرساله در نتیجه تصادفات خودروهای عبوری با حیات وحش پارک ملی گلستان بیش از یکصد حیوان از گونه های مختلف جانوری را به کام مرگ می کشاند نه تنها این جاده بر طبق مصوبه هیئت دولت از داخل پارک خارج نمی شود بلکه هم اکنون وزرات راه در صدد است تا جاده 11 متری گلستان را با 60 متر افزایش عرض،‌ به یک جاده 4 بانده تبدیل کند که این موضوع در آینده نزدیک می تواند باعث تکه تکه شدن زیستگاه در پارک ملی گلستان و جدایی بین جمعیت ها در دوطرف پارک ملی شود.  

 

منبع:سایت انجمن جبهه طبیعت